Hallands Stora Akademipris (finansierat av Länsförsäkringar Halland)

2021 - Lars Grimbeck & Stefan Gustafsson, författare & lokalhistoriker
2020 - Inget utdelat pga Covid 19
2019 - Rickard Söderberg, operasångare
2018 - Janne Andersson, förbundskapten i fotboll
2017 - Birgitta Notlöf, grundare av den ideella föreningen Livstycket
2016 - Magnus Tideman, professor 
2015 - Erling, Bengt-Göran, Ingemar & Karl-Erik Andersson, Derome AB

Kulturpriset Prins Bertils Minne (egenfinansierat)
2021 - Diana Lavesson & Stefan Ljungqvist, Laholms Bokhandel
2020 - Inget utdelat pga Covid 19
2019 - Inget utdelat

2018 - Lasse Beischer & Josefine Andersson, skådespelare i 123Schtunk
2017 - Inget utdelat
2016 - Ulrik Munther, artist
2015 - Håkan Elofsson, fotograf
2014 - Malin Christensson, operasångerska
2013 - Robert Jakobsson, teaterchef Teater Albatross
2012 - Roj Friberg, konstnär
2011 - Tommie Haglund, kompositör

Bertebos-priset (finansierat av Bertebos Stiftelsen)

2021 - Axel & Bertil Ericsson, HarplingeKål
2020 - Inget utdelat pga Covid 19
2019 - Catarina Arvidsson & Per Carlsson, Steninge Kuststation
2018 - Martina Jönsson, matkonsult & författare
2017 - Ingmarie Müller-Uri, Skottorps Mejeri
2016 - Eva-Marie Ivarsson & Ulrika Ahlkvist, Skårs gård
2015 - Lisa Lemke, matkreatör
2014 - Öströö Fårfarm, Tvååker & World of Riccardo, Söndrum 
2013 - Ulvereds Hjorthägn, Laholm & Ugglarps Grönt
2012 - Mostorps Gård, Getinge & Solhaga Stenugnsbageri, Slöinge
2011 - Gudmundsgården, Asige & Pepparrotsodlarna Margaretha och Mikael Jonsson, Fjärås
2010 - Skoga Gårdsmejeri, Frillesås & Tiraholms Fisk, Unnaryd
2009 - Laxbutiken, Heberg & Wrångarps Gård, Laholm
2008 - Hallands Fruktindustri, Getinge & Källsjö Mejeri

Hallands Akademipris till Olof von Dalins Minne (finansierat av Falkenbergs Sparbank)

2021 - Tilde Johansson, friidrottare
2020 - Inget utdelat pga Covid 19
2019 - Lars Classon, regissör 
2018 - Hallandsfolk, musikgrupp
2017 - Jimi Vall Peterson & Johanna Andersson, filmfotografer
2016 - Kålle Gunnarsson, regissör & skådespelare
2015 - Jesper Ganslandt, regissör
2014 - Johannes Marmén, violinist
2013 - Frida Johansson, konstnär
2012 - Henrik & Alexandra Murdock, vissångare
2011 - Carl Mörner Ringström, jazzgitarrist
2010 - Hannah Svensson, sångerska
2009 - Fredrik Bock, gitarrist
2008 - Emmi Christensson, sångerska
2007 - Daniella Brummer Pind, skribent
2006 - Linnea Olsson, musikstuderande

Tidigare pristagare


Getinges Kultur- och Vetenskapspris 1999-2010 (finansierat av Getinge AB)

2010 - Bengt Samuelsson, professor
2009 - Carl-Gustaf Andrén, professor
2008 - Sven Erik G. Nilsson, professor
2007 - Barbro Johansson, professor
2006 - Eva Österberg, professor
2005 - Martin Holmdahl, professor
2004 - Claes Lauritzen, professor
2003 - Maria Schottenius, kulturchef
2002 - Marie Rådbo, astronom
2001 - Ingela Strandberg, författare
2000 - Anna Takanen, konstnärlig ledare
1999 - Olle Agnell, konstnär

Ringhalspriset 1999-2010 (finansierat av Ringhals AB)
2010 - Bengt Johansson, förbundskapten handboll
2009 - Carl Bildt, FN-sändebud
2008 - Thomas Johansson, guldmedaljör paralympics skytte
2007 - Malin Broman, konsertviolinist
2006 - Joakim Severinson, skeppsbyggmästare
2005 - Susanne Ljungskog, cyklist
2004 - Kjell-Åke Gustafsson, kulturentreprenör
2003 - Stefan Holmström, kock
2002 - Nicolas Hassbjer & Staffan Dahlström, grundare HMS AB
2001 - Bengt Källquist, cirkusdirektör
2000 - Bertil Svensson, professor
1999 - Sven-Olof Olsson, docent

 
Tylösandspriset 1999-2005 (finansierat av Hotel Tylösand)

2005 - Carl Magnus, professor
2004 - Marie Fredriksson, artist
2003 - Ulrika ”Ika” Nord, skådespelare
2002 - Göran Sonnevi, författare
2001 - Olle Kåks, professor
2000 - Carl-Johan Vallgren, författare
1999 - Gun Jönsson, regissör

 
Stora Enso-priset 2005-2007 (finansierat av Stora Enso Hylte AB)
2007 - Sven Werner, adj. professor
2006 - Kerstin Malmqvist, docent
2005 - Jan-Olof Dalenbäck, bitr. professor